Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Kartı Haberleri 2018 > 5218 ile başlayan kredi kartı hangi bankaya ait?

5218 ile başlayan kredi kartı hangi bankaya ait?

Kredi kartınızı online alışverişlerde kullanıyorsanız muhakkak karşılaşmışsınızdır. Ödem sayfasında sizden istenen kart bilgilerini yazdığınızda sistemin kredi kartının hangi bankaya ait olduğunu, VISA mı yoksa MasterCard mı olduğunu anında tespit ettiğini fark etmişsinizdir.

 

Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor? Her kredi kartı veya bankamatik kartının 16 haneden oluşan bir numarası bulunuyor. Bu numaranın ilk 6 hanesi ise, kartın hangi bankaya ve VISA mı yoksa MasterCard mı olduğunun anlaşılmasını sağlıyor.

Mesela kredi kartı 5218 ile başlayan bir numaraya sahipse bu kartın hangi bankaya ait olduğunu tespit edebilmeniz için 2 haneye daha ihtiyacınız var. Ama elinizdeki bilgiler ile 5218 numaralı kartın her ne kadar hangi bankanın kartı olduğunu tam tespit edemeseniz de bir çok banka veya kartı eleyerek elinizde 5-6 olasılık kalacak şekilde sonuç almanız mümkün.

Bunun için kredi kartlarının ilk 6 hanelerinin bulunduğu bir takım listeler (BIN Listesi) mevcut ve bu listelere de internet üzerinden kolayca erişebiliyorsunuz. Mesela biz çok kısa bir araştırma ile ulaştığımız bu listeden, 5218 numarası ile başlayan kartların MasterCard olduğunu ve Platinium özellikli kartların ilk 4 karakterini oluşturduğunu gördük. Hangi bankanın kartı olduğu konusunda ise, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Finans Bank ve Türkiye Finans Bankası olasılıklarından biri olduğunu tespit ettik.

Bir cevap yazın