Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Haberleri 2018 > Banka havalesi ile açıklamasız gönderilen para nasıl geri alınır?

Banka havalesi ile açıklamasız gönderilen para nasıl geri alınır?

Banka havalesi ile açıklamasız gönderilen para nasıl geri alınır sorusunun cevabı burada. Sitemizden açıklamasız ve banka havalesiyle gönderilen parayı nasıl geri alacağını öğren.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Yargıtay’ın kararına istinaden, açıklamasız olarak gönderilen havaleler, borç iadesi gibi algılanır. Yani birine açıklama belirtmeden bir miktar para transfer ettiğinizde, hukuk kanalları bu olaya sizin bu kişiye borcunuz varmış ve bunu ödemişsiniz şeklinde yaklaşır.

Üzülerek belirmeliyiz ki bu şekilde yollanan paraların geri alınması pek mümkün gözükmüyor. Çünkü Yargıtay 13. Dairesinin ‘’Banka dekontlarında paranın gönderime sebebi ile ilgili herhangi bir açıklama bulunmadığı durumlarda, gönderilen paranın, bir borcu ödemek amaçlı gönderildiği, kabul edilmelidir”(Yargıtay 13. Hukuk Dairesi E. 2005/11882 K. 2005/15157 T. 13.10.2005) şeklinde bir içtihadı ve emsal kararı bulunmakta.

Yani özetle havale yapmanız gereken durumlarda, hiç riske girmeyerek, iki veya üç kelime kadar bile olsa transferin neden yapıldığını açıklama kısmına kesinlikle ama kesinlikle yazmanızı öneririz.

Bir cevap yazın