Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır

Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır

Bankadaki vadesiz hesaplar nasıl kapatılır, kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır, kendiliğinden kapanır mı gibi çok fazla sayıda soru almaktayız. Bizde bu konumuzda sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bankalar aracılığı ile paranızı yönetmek istediğinizde en az bir adet vadesiz hesap açtırmanız gerekmektedir. Bu hesap siz istemedikçe açık kalacaktır. Tabi banka ile ilişkinizi bitirmek istediğinizde bu hesabı kapattırmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Bankadaki vadesiz hesaplar nasıl kapatılır sorusunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle banka ile çalışmayı bıraktığınızda vadesiz hesabınızı neden kapatmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bankalar müşterilerinin vadesiz hesap kullanmalarına karşı belirli hesap işletim ücretleri kesmektedir. Bazı bankalar ayda bir bazıları 6 ay da bir gibi aralıklarla müşterilerinden bu ücretleri tahsil etmektedir. Ayrıca kullanılmayan hesaplardan da banka ücret kesmektedir. Bu yüzden çalışmayacağınız bankada bulunan hesabınızı kullanmadığınız halde bankaya borçlanabilirsiniz. Kullanmadığınız vadesiz hesaba hesap işletim ücreti ödememek için bankadaki vadesiz hesaplarınızı kapatmalısınız.

Bankadaki vadesiz hesaplar nasıl kapatılır sorusuna gelecek olursak bu işlemi yapmak oldukça kolay. Vadesiz hesabınızı kapatmanız için bankaya yazılı bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçeye sahip olmak için bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü her bankanın dilekçe örneği ve dilekçede istediği bilgiler değişiklik göstermektedir. Bu talebiniz üzerine banka hesaplarınızı kapatacaktır.

Vadesiz hesabınızın kapatılabilmesi için, hesaba tanımlı herhangi bir borcun bulunmaması gerekmektedir. Özellikle kredili mevduat hesabınız varsa ve eksideyse bu eksi bakiyeyi artı bakiyeye geçirmeniz sonucunda vadesiz hesap iptali mümkün olmaktadır. Sizlerde vadesiz hesaplarınızı iptal ettirmek için hesabınızın bulunduğu bankanın şubesine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın