Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Esnaf Ve Kobiler İçin Sicil Affı Çıktı

Esnaf Ve Kobiler İçin Sicil Affı Çıktı

Esnaf ve bireyler, çoğu ihtiyaç için kredi veya kredi kartı kullanmaktadır. Kredi geçmişi geçmiş kredi veya kredi kartı borçlarıyla zarar görmüş insanlara ve esnaflara hükümetten iyi haberler geldi. Hükümetin bu kez yaptığı eylem, ülkemizin milyonlarca esnafı ve zanaatkârını ilgilendiriyor. Ülkemizdeki tüccarlar ve Kobilerin uzun süredir bekledikleri nihayet parlamento geçti. Bu son kayıt onaylamasının ayrıntılarını birlikte inceleyelim.

Sicil Affı Kimleri Kapsıyor

Kanuna göre, bu esnafın tüm esnafa ve küçük işletmeler yararlanabilir. Borçlarını erteleyen veya bazı sebeplerden ötürü ödemeyi başaramamış vatandaşlarımız da bu kanundan yararlanmaktadır. Listelenen arazide vatandaşlarımız, esnaflarımız ve mobil çalışanlar için harika bir fırsat. Altı ay içinde, borç alana kara listede bulunan vatandaşları kara listeden çıkma seçeneği sunuluyor.

Önceki düzenlemedeki borçları kapatsanız bile, 5 yıldır listede duruyorsunuz. Bu düzenlemeyle bu saçma sapık hale getirildi, çekler, faturalar, kredi kartları, maaş kredileri veya yeniden yapılandırılanlar 6 ay içinde bankacılık birliğinin kara listesinden silinecek.

Esnaf ve KOBİ’ler ne kadar fayda sağlayacak?

Bu değişiklikle, esnaf ve vestiyerlerin kullandığı nakit, gayrinakdi, korunmasız çekler, protesto notları, krediler ve kredi kartlarının anapara, faiz veya takas taksitlerini ödemeleri mümkün olacaktır. Bu olumsuzluklar tarafından yansıtılmayacaktır. Gümrük Bürosu Bülent Tüfenkçi, bu düzenlemeden yaklaşık 1.5 milyon ila 1.6 milyon esnaf ve meslektaşın yararlanacağını söyledi.

Bu yasa, beş yıl boyunca ödenmeyen astronomik meblağlar ödemiş vatandaşlar ve esnafa beyaz bir sayfa açma imkanı sunuyor. Yeniden yapılandırma fırsatı ile, hem büyük bir borç, hem de kara liste ve yeni bir hayata başlama şansı getiriyor. Kredi kurumları mevcut kredileri bu yasa çerçevesinde yeniden yapılandırırsa cezai işlem yapılır. Buna ek olarak, borçlu veya KOBİ’leri yapılandırmak isteyen vatandaş tekrar kredi verebilecek.

Bir cevap yazın