Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri

Ankara’da, 1946 yılında bankacılık sektörüne giriş yapan Garanti Bankası, kuruluşundan günümüze istikrarlı bir şekilde büyüyerek, birçok alanda yatırımlar yaparak ve müşteri odaklı hizmetleriyle gelmiş ve 2016 yılına Türkiye’nin ikinci büyük özel bankası olarak girmeyi başarmıştır. Bankacılık sektöründe, kurumsal, bireysel, KOBİ, yatırım, ödeme sistemleri gibi birçok alanda başarılı bir şekilde faaliyet gösteren Garanti Bankası’nın, yurtdışında Hollanda, Rusya ve Romanya’da da iştirakçileri bulunmaktadır. Garanti Bankası’nın, bankacılık sektöründe faaliyet gösterdiği alanlar dışında, hayat sigortası, bireysel emeklilik, finansal kiralama, faktoring ve portföy yönetimi gibi iş alanlarında da büyük başarıları ve yatırımları vardır.

Yurtdışında birçok şube ve temsilciliği bulunan Garanti Bankası’nın, yurtdışında 971 şubesi ve 4.650 adet ATM’si mevcuttur. İşinde uzman binlerce çalışanı ile müşteri memnuniyetini, şeffaflığı ve kolay anlaşılırlığı hedef alarak çalışmaya devam eden Garanti Bankası, müşterilerine karşı her zaman, güler yüzlü ve eşit hizmet götürmeyi amaç edinmektedir. Alt yapısı, üstün bir teknolojiye dayanan Garanti Bankası, mobil ve internet bankacılığı konusunda da, müşterilerine tüm bankacılık hizmetlerini götürerek, müşterilerinin memnuniyetini kazanmıştır. Dünyanın en büyük finansal dergilerinden biri olan Global Finance tarafından düzenlenen yarışmada, 8.defa Türkiye’nin en iyi bireysel internet bankası ödülünü kazanan Garanti Bankası, aldığı ödüllerle de, farkını ortaya koymuştur.

Garanti Bankası’nın ödüllü çağrı merkezi, tüm hizmetlerinde olduğu gibi, bu alanda da müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelişmiş bir yapıya sahiptir. Garanti Bankası müşteri hizmetleri, milyonlarca Garanti Bankası müşterisinin en çok tercih ettiği, bankacılık ile ilgili birçok sorunun hızla çözümlenebildiği, kaliteli hizmetleriyle müşterilerini bir kez daha memnun etmeyi başaran bir durumdadır. 444 0 333 numaralı telefondan bağlantı kurulabilen Garanti Bankası müşteri hizmetlerine, günün her saati kolayca ulaşabilmek ve sorunlara hızlıca çözüm bulabilmek, Garanti Bankası müşterilerinin ayrıcalıklarından bir tanesidir.

Bir cevap yazın