Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Haberleri 2018 > IBAN ve SWIFT Nedir?

IBAN ve SWIFT Nedir?

İban ve Swift nedir sorusunun cevabı burada. Sitemiz üzerinden Swift kodu ve İban kodu ne işe yarar hızlıca öğrenebilirsiniz.

IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası), Uluslararası Banka Hesap Numarasının Türkçesidir. Avrupa Birliği bankacılık standartları komitesi tarafından geliştirilen ve uluslararası para transferi işlemlerinde ve bu hatalarla ortaya çıkan hataları azaltmak için kullanılır. Sisteme dahil olan avrupa üyesi ülkeler arasındaki para transferleri için IBAN numarasını kullanmak zorunludur. Ülkemiz de IBAN sistemine dahildir. Ülkemizde IBAN, banka havaleleri, EFT’leri ve uluslararası para transferi için kullanılmaktadır. Türkiye için IBAN numaraları, TR ile başlayan sayısal değerleri ve ardından 24 haneli sayıları içerir. Örnek IBAN numarası: TR01 0006 8005 4569 0000 0078 21

Gördüğümüz örnekte, son 16 hane banka hesap numaranızdır.

SWIFT Nedir?

SWIFT (Dünya Çapındaki Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu), tüm dünyadaki uluslararası para transferi işlemleri için geliştirilmiş bir sistemdir. SWIFT sistemi, BIC adı verilen bir banka kimlik numarası ile çalışır. BIC numarası, sistemdeki bankayı tanımlayan 8-11 haneli kod ve nereye kurulduğudur. Bu şekilde, işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Örneğin; Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS bu hızlı kodu inceleyecektir: AKBK, ilk dört karakterli bankadır. TR, bankanın bulunduğu ülkenin iso kodudur. Son iki basamak İstanbul’u tanımlıyor. Bazı ülkelerde de son üç karakter var.

Swift sürecindeki para ne zaman hesaba geçer?

İşlem talimatlarını Swift işlemlerinde saat 17: 00’den önce verirseniz, para transferi hesabınızdan 2 iş günü içinde transfer edilecektir. Saat 17: 00’den sonra gerçekleşen işlemler, 3 iş günü sonra alıcı banka hesabında işleme koyulur.

Bir cevap yazın