Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Haberleri 2018 > İbandan Hesap No Bulma

İbandan Hesap No Bulma

İbandan Hesap No Bulma adlı konumuzda iban numarasından hesap numarası bulma, hesap numarası kaç haneli olur ve hesap numarası kaç haneli olur öğrenebilirsiniz!

Dünya üzerinde yer alan bankalarda tanımlı hesapların daha kolay kullanılabilmesi para transferlerinin zorlanmadan yapılabilmesi için kullanılan iban numarası Türkiye’de 2010 senesinden beri zorunlu olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde harf ve numaralardan kombine edilmiş 25 karakterden oluşan iban numaraları şube kodu, hesap numarası, rezerve alan, banka kodu gibi alanlardan oluşmaktadır.

İban numarasının ilk iki hanesi Türkiye’de bulunan hesaplarda TR olarak kayıtlıdır. Bu hesabında hangi ülkede olduğunu göstermektedir. Tr harflerinden sonra gelen iki hane ibanın doğruluğunu gösteren kontrol basamaklarıdır.Bu numaralar ibanın doğru olup olmadığını kanıtlamaktadır.

Sonraki 5 hane ise hesabın bağlı bulunduğu bankayı tanımlayan koddur. Aynı bankların ibanlarında bu 5 hane aynı olurken farklı banka ibanlarında da farklı numaralar yer almaktadır. Bu 5 haneden sonra tek haneli bir rezerv numarası gelmektedir.Rezerv numarası banka lube kodu ve hesap bilgilerinden önce boş bir alan bırakmak üzere yaratılmış bir alandır.

İbanın ilk 10 hanesi bu şekilde dağılım gösterdikten sonra kalan 16 hane ise bankada ki hesap numarasını tanımlamaktadır. Hem şube kodunu hem de hesap numarasını barındırır. 15 haneden 2 daha kısa olan hesap numaraları sağa dayanarak yazıldığında 16 hanenin ilk sıradaki alanları 0 olacaktır. 16 hanede 9dan sonra başlayan numaralar sırası ile şube kodunu ve hesap numarasını tanımlar.

Bu açılıma göre iban numarasından hesap numarasını öğrenmek mümkündür.Ancak hesap numarasının hatalı yazılması gerçekleştirilecek para transferlerini önleyeceği için ibanın içinden hesap numarasını çıkartmak yerine bankadan hesap numaranızı öğrenmeniz daha uygun olacaktır.

İban numarasından hesap numarası bulabilmeniz bu hesap numarasının kesin doğru olacağını göstermemektedir.Ancak çalıştığınız bankanın sitesi üzerinden hesap numaranızı ibana dönüştüren modüller bulunabilir.Özellikle hesap numarasını bildiği halde daha güvenli para transferi yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği bu modüller hesap numarasında iban numarasını oluşturmaktadır.

Bankaların internet şubesini kullanan banka müşterileri internet şubesine girerek hesap bilgilerim alanından hem iban hem de hesap bilgilerini görüntülemeleri mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın