Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > KDV Hesaplama Formülü (KDV Dahil ve Hariç Hesaplama)

KDV Hesaplama Formülü (KDV Dahil ve Hariç Hesaplama)

KDV’nin açılımı Katma değer vergisidir. Katma değer vergisi hayatımıza 1984 yıllında kabul edilen 3065 sayılı kanunla birlikte girdi. Bu kanuna göre yapılan mal ve hizmet teslimlerinde alıcının, satıcıya ödemiş olduğu tutar diyebiliriz. Sizlerde http://www.hesaplamasorgulama.com/ sitesine girerek kolayca Kdv hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz!

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV hesaplama oldukça kolaydır. Basit bir formülü vardır.

KDV hariç olan tutardan KDV dahil tutarı hesaplamak için kullanılacak formül: (Ürün tutar) X [1 + (KDV Oranı/100)] şeklinde bulunabilir.

KDV’nin dahil olduğu tutardan KDV hariç tutarı hesaplamak için kullanılacak formül: (KDV dahil şekilde ürün fiyatı) / [1 + (KDV Oranı / 100) ]

Bu iki formül ile kolaylıkla KDV hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede ürününüz adına ödediğiniz vergiyi, ürünü vergi hariç tutulduğunda ki fiyatını bulabilirsiniz. Burada satıcının koyduğu kar payı hesaba katılmaz. Yani üretici aracı firmaya satarken ham fiyata KDV koyarken, aracı satıcı kendi kar payını ekledikten sonra KDV tutarını ekler. Ürünün ham fiyatını öğrenmek için üretici firmanın satıcıya ne kadardan sattığını bilmek gerekir. Ürünün gerçekten kaça mal olduğu konusu ise tamımı ile bilinmezdir çünkü üretici de, ürettiği ürüne kendi kar payını koyar. Ürün ya da hizmetin gerçekte kaça mal olduğu konusu her zaman tartışmalara sebep olabilir. Tüketici olarak bizler sadece onun bize geldiği fiyat hakkında fikir sahibi olabiliriz. HesaplamaSorgulama.com sitesinin http://www.hesaplamasorgulama.com/muhasebe/ kategorisine girip Kdv hesaplama sayfasına girdiğiniz an 3 adımda kolayca Kdv dahil ve hariç hesaplama işlemlerini yapabilirsiniz.

KDV ne zaman ödenir?

Bu yazı sayesinde KDV hesaplama sayesinde fikir sahibi olmuşsunuzdur umarım. Şimdi gelelim katme değer vergisinin ne zaman ödendiği konusuna. Katma değer vergisi beyannamenin verilmesinin ardından en geç 26. Günü ödenmesi zorunludur. Tüketicilerin bu konuda endişe etmesine gerek yok çünkü onlar mal ya da hizmet aldıkları durumda vergiyi gerçekten yüklenen kişiler olarak malın fiyatıyla birlikte ödemektedirler. Üretilen tüm mal ve hizmetler devlet hazinesine dolasıyla Ülke ekonomisinin kalkınmasına destek olmak için vardır. Bu şartlara bağlı kalındığında yurt içinde parayı döndürmek yerine ihracat yapmak Türk lirasının değer kazanması anlamına gelebilir. KDV hesaplama işlemi bu yazıdan anladığınız üzere oldukça basittir. Sizde yukarıda sizlere yazdığımız formülle dilediğiniz zaman hesaplamaları yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın