Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > KKB Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

KKB Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi bankaların kredi kullanımlarında değerlendirme referansı olarak kullandıkları en önemli verilerden biridir.

Yüksek kredi notu ortalaması olan kişilere bankalar daha kolay kredi onayı verirken aynı zamanda daha yüksek kredi tutarlarını daha düşük kredi faiz oranları ile kullandırmaktadır. Bunun tam tersi durumlarda da düşük kredi notu ortalaması olan kişilere hem yüksek kredi faiz oranları uygulanmakta hem de kredi onayı çok daha zor verilmektedir. Peki, KKB kredi notu nasıl yükseltilir?

  • Kredi notunu yükseltmek için ilk dikkat etmeniz gereken konu kesinlikle bankalara olan borçları ödeme düzenidir. Bankalara olan kredi borcu, kredili mevduat hesabı borcu ve kredi kartı borcu gibi borçların düzenli ödenmesi çok önemlidir. Borçlarını her zaman son ödeme tarihi içerisinde ödeyen kişilerin kredi notu ortalamaları düzenli olarak yükselir.
  • Yine bankalar üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek isteyen kişilerin bu talimatları da mümkün olduğunca düzenli ödemeleri gerekir.
  • Artı para hesabı olarak ta bilinen kredili mevduat hesabı kullanan kişilerin bu hesaplarında mümkün olduğunca az süre için ekside kalmaları da kredi notlarına olumlu yansıyacaktır.

Bir cevap yazın