Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Konut Kredimi Ödeyemiyorum

Konut Kredimi Ödeyemiyorum

Kendi evinin sahibi olmak isteği ile konut kredisi kullanan kişilerin bir bölümü ne yazık ki doğru hesaplama yapamadıkları için ödeme zorluğuna düşmektedir. Gerek istediği kadar konut kredisi kullanamadığı için ilk aylarda hemen içeri girmeye başlayan gerekse de aylık ödeme tutarını ayarlayamadığı için taksitlerini ödemekte zorlanmaya başlayan kişiler bir süre sonra her ay içeriye girdiği için zorlanmaya başlanmaktadır.

Başlayan bu eksilişler bir süre sonra kredi borcunun ödenemeyecek hale gelmesine neden olmaktadır. Peki, konut kredisi ödenmezse ne olur? Konut kredimi ödeyemiyorum diyen kişilerin tercih etmeleri gereken ilk seçenek kesinlikle konut kredisi yapılandırma hizmeti olmalıdır. Örneğin 60 ay vadeli konut kredisi kullanan kişilerin daha sonra bu kredi paketini 120 ay vadeli konut kredisi paketine çevirmeleri taksitlerinin büyük oranda azalmasını sağlayarak borçlarını ödeme konusunda onlara gerekli desteği verecektir.

Konut kredisi ödenmezse bankanın konut tapusu üzerine ipotek koyması nedeni ile evi satarak alacağını tahsil etme hakkı bulunur. Banka 3 hesap kesim tarihi üst üste ödenmeyen konut kredisi taksiti için önce müşterisini yazılı olarak uyarmakta daha sonra ise banka yasal takip süreci için düğmeye basmaktadır. Alacağın tahsilatı için bankanın konutu satma hakkı bulunurken konut satışının ardından para kalması durumunda kalan bu tutar konut kredisi hesabına aktarılır.

Bir cevap yazın