Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur?

Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur?

Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur sorusunun cevabı burada. Erken ödenen kredi kartı veya kredi borcunda ne kadar indirim olur öğrenebilirsiniz.

Nasıl ki kredi borcunuzu geciktirdiğinizde ilaveten faiz uygulanıyorsa, kredi borcunuzu erken ödemeniz durumunda da faiz indirimi uygulanmaktadır. Burada mühim olan konu ise ne tür bir erken ödeme yaptığımızdır. Krediyi erken ödeme olarak ifade ettiğimiz konu aslında üç başlık altında çeşitlendirilmektedir. Bunlardan biri krediyi kapatmanız gereken tarihten daha önce kapatmanız, ikincisi henüz ödeme zamanı gelmeyen taksit veya taksitlerinizi ödemeniz, üçüncüsü ise, ara ödeme şeklinde gerçekleşmektedir.

Kredinizi erken kapatmanız demek, kredi borcunuzun toplam tutarının ödenmesi ve borcun bitirilmesi anlamına gelir. Bu şekilde yapacağınız erken ödemelerde, kalan anaparanız üzerinden ödemeniz gereken tutar hesaplanır ve geriye kalan faizler çıkarılarak sadece ana parayı ödersiniz. Farz edelim ki 15 aylık vadeniz vardı ve ana para hariç ödeyeceğiniz faiz tutarı 3000 TL idi. Erken ödeme yaparak kredinizi kapattınız ve bu durumda 3000 TL lik bir faiz ödemesinden kurtulmuş oldunuz.

Günü gelmeyen kredi taksitlerinin ödenmesi yani hem ödenmesi gereken dönemin hem de sonraki bir veya birkaç dönemin borcunu ödemeniz durumunda küçük miktarlarda da olsa faiz indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Ara ödeme dediğimiz yani kredi borcunuzun yarısına yakın, yarısı veya yarısından fazlasını kapsayacak bir ödeme gerçekleştirip, kalan kısmı yeni bir ödeme planına bağlamanız durumunda da hatırı sayılır faiz indirimleri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın