Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Kartı Haberleri 2018 > Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne kadar faiz gelir?

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne kadar faiz gelir?

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne kadar faiz gelir sorunuzun cevabını burada bulabilir, 1 ay geciken kredi kartı borcunuza gelecek faizi görebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzun 1 ay yani 1 dönem, kısmen ödenmesi veya ödenmemesi gibi bir durumda ne kadar faiz uygulanacağı konusunu birkaç örnek ile açıklığa kavuşturalım. Uygulanan faizler bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir fakat küçük sapmalar haricinde tutarlar aşağı yukarı bu yönde belirlenmektedir.

İlk örnekte kredi kartı limitinizin 1000 TL olduğunu varsayarak hesaplamamızı yapacak olursak, asgari ücretlerin %30 oranında belirlendiğini de göz önünde bulundurarak, son ödeme tarihinde borcunuzun sadece asgari ödemesi olan 300 TL lik tutarı ödediğinizde, ödenmeyen 700 TL için %1.85 oranlarında alışveriş faizi uygulanır. Bu durumda borcunuza günlük 13 TL civarında bir faiz yansıtılır.

İkinci örnekte yine 1000 TL limit ve 300 TL asgari ücret üzerinden devam edecek olursak, son ödeme tarihinde asgari ödeme tutarının yarısı olan 150 TL lik bir ödeme gerçekleştirdiğinizde, ödenmeyen 850 TL için %1,85 oranında alışveriş faizi, %2,35 oranında gecikme faizi uygulanır ve bu durumda borcunuza günlük 16 TL civarında bir faiz yansıtılır.

Üçüncü ve son örnekte ise yine limit ve asgari tutar değişmeksizin hesaplamamızı yapacak olursak, ödenmesi gereken 1000 TL tutarın asgari tutarı da dahil hiç ödenmemiş olması durumunda, ödenmeyen 1000 TL için yine %1,85 alışveriş faizi, %2,35 gecikme faizi uygulanır ve bu durumda borcunuza günlük 19,5 TL gibi bir faiz yansıtılır.

Bir cevap yazın