Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Haberleri 2018 > Kredi Notu Güncelleme

Kredi Notu Güncelleme

Kredi Notu Güncelleme adlı bu konuda kredi notu ne zaman güncellenir, kaç günde bir olur sorusuna cevap veriyor olacağız!

Bankalardan kredi ve kredi kartı gibi taleplerde bulunulduğu zaman kısa süreli bir başvuru süreci bizleri beklemektedir. Bu sürede bankalar başvuruda bulunan kişinin başvuru için gerekli olan koşulları gerçekleştirip gerçekleştirmediğini belirlemek için birtakım kriterlere bakar. Bu kriterlerden en önemlisi şüphesiz kredi notudur. Tüm bankaların orak bir havuzda tuttuğu kredi notu, kişinin banka ile olan tüm ilişkilerinin neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Kredi notu değeri 0 ile 1900 arasında bir değerden oluşur ve 1900’e ne kadar yakın olduğu, kişinin kredi ve kredi kartı başvurularında o kadar olumlu sonuç alacağına işaret eder. Bu nedenle kredi kotunun mümkün oldukça yüksek tutulması gerekir. Fakat zaman içerisinde bazı talihsizlikler nedeniyle kredi notu düşebilir. Bu da kişiye banka ile ilişkilerinde sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Hal böyle olunca banka ile olan ilişkilerini düzeltmek isteyen kişiler gerekli adımları yerine getirerek kredi notunun güncellenerek yeniden yükselmesini beklemeye başlar. Bu aşamada ise akla gelen ilk soru kredi notu ne zaman neye göre güncellenir olmaktadır.

Öncelikle kredi notu neye göre güncellenir ona bakalım. Kredi notu tüm bankacılık işlemleri, borçların azaltılması, gecikmede olan ödemelerin kapatılması ve son ödeme tarihinden evvel kapatılan borçlara göre güncellenir. Bu bahsedilen durumlarda kredi notu güncellemesi olumlu yönde olacaktır. Fakat tersi durumda yani borçların gecikmeye düşmesi, ödemelerin yapılmaması gibi durumlarda kredi notu düşecektir ve ilk güncellemeden itibaren düşüşe geçecektir.

Kredi notu neye göre güncellenir sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi de kredi notu ne zaman güncellenir sorusunun cevabına bir göz atalım. Kredi notu her ay yapılan bankacılık işlemlerinin ardından güncellenerek yeni değerini alır. Kredi notu güncellemesinin olumlu olabilmesi için bankada mümkün oldukça mevduat tutmak en karlısı olacaktır. Yapılan bankacılık işlemlerinin de bu mevduat hesabından karşılanması, zamanında eksiksiz olarak yapılması kredi notu güncellemesinin olumlu olmasına yansıyacaktır. Aynı zamanda bireysel emekliliğe dahil olmak ya da yatırım hesabı açtırarak uzun vadeli işlemler yapmak gibi durumlar da kredi notu güncellemesinde olumlu katkı sağlayacaktır.


Bir cevap yazın