Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Kredi notu kaç olmalı?

Kredi notu kaç olmalı?

Bu konuda kredi notu kaç olmalı bunu konuşacağız. Bugünlerde hemen hemen herkesin bankalarla  herhangi bir ilişkisi var. Bir evde yaşayan kişi sayısından çok kredi kartı sayısı mevcut. Ayrıca hepimiz ev, mobilya, araba gibi şeyler almak için krediye başvuruyoruz. Hepimizin çeşitli ihtiyaçları var. Bankalara kredi almak için başvururuz ve kredi notu diye bir terimle karşılaşırız. Kredi notunun kredi alırken ne kadar etkili olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Kredi notunuzu bilmiyor fakat kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzu bir araştırmanızı tavsiye ederiz. Kredi alabilmeniz için bankalar için en önemli konu kredi notudur. Bu puanlama sizin ödemelerinizi harcamalarınızı gösterir. Kredi notunuzu yüksek tutabilmeniz için her zaman ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmalısınız. Bankaların sizden talep edeceği öncelikli konu budur. Hiçbir banka kendisini mağdur edecek kişilere kredi vermek istemez. Kredi verirken kişinin gelirine mal varlığına bakar, yani kişinin düzenli olarak ödeme yapıp yapamayacağına dikkat eder.

Eğer borçlarınızı ödüyorsanız muhtemelen kredi notunuz da yüksektir ve neredeyse büyün bankalar size kredi vermek istemeyecektir. Güvenilir müşteri olmanın esas temeli budur. Kimse güvenmediği kişilerle iş, alışveriş yapmak istemez sonuçta. Eğer ödemelerinizi zamanında yapmadıysanız işiniz zor muhtemelen bankalar size kredi vermek istemeyecektir. Bu da demek oluyor ki siz borcunuza sadık müşteriler değilsiniz. Dolayısıyla talep ettiğiniz kredi bankalar tarafından olumsuz yanıtı alacak. Eğer kredi notunuz düşükse ve siz bunu biliyorsanız zaten kredi puanınızı yükseltmenin yollarını arayın. Mümkünse bütün borçlarınızı kapatın en önce.

Bu durum bankaların sizin hakkında düşüncelerini bir nevi de olsa olumluya dönüştürecektir. Tabiki tamamen silinmeyecek bu durum, hele ki daha önceden borçlarınız yüzünden icralık veya protestoya uğradıysanız işiniz oldukça zor. Kredi puanı 1500 üzerinde olduğu zaman iyi olarak kabul edilir. Fakat kredi kullandırımında tek kriter kredi kayıt bürosu (KKB) puanı değildir.Buna karşılık olarak puanlama şu şekilde kabul edilir 700-1500 = kötü puan, 1500-1700= iyi puan, 1700 üzeri çok iyi puan olarak adlandırılır. Belirlenen bu puan aralıkları kişinin kredi alıp almayacağını ifade eder.

Bir cevap yazın