Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Kredi Notu Sorgulama 2017

Kredi Notu Sorgulama 2017

Kredi notu sorgulama ve öğrenme 2017 konumuzda banka kredi kkb notu kaç olmalı gibi bilgileri kredi almak için sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Bankalardan kredi kullanma aşamasında en büyük etken olan ayrıca ticari olarak da büyük itibarınızı gösteren kredi notu sorgulama işlemi sonrası verilen Findeks kredi notu hakkında tam detaylı bilgiler yazımızın devamındadır.

Kredi Notu Nedir?

Banka kredi notu tüm bankalarla yapmış olduğunuz çalışma neticesinde borç ve ödemelerinizle birlikte düzenli banka işlerinizin sonuçlarını yansıtan puan tablosudur. Bankalardan kullandığınız kredilerin, kredi kartlarının miktar, borç ve ödeme planlarına uyulmadığı durumlarda Banka kredi notu oldukça düşecektir. Bu düşüşle birlikte bankalara yapacağınız kredi ve kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanmakta ve kredi faizleri sizlere yüksek sunulmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi kayıt bürosu ( KKB ) onlarca farklı bankanın bir bilgi havuzu oluşturması ile her vatandaşın Banka kredi notu sorgulama işlemlerinde Merkez bankasının vereceği sonuçlara en yakın sonuçları verecektir. Merkez bankasında tüm verilerin depolanması ile bireylerin kredi notu bulunmaktadır ve bu banka kredi notu sorgulama işlemleri sadece herhangi bir banka şubesinden bireysel başvuru ile yapılmaktadır. Ancak KKB ve Findeks finansal yönetim platformu ile Findeks kredi notu sorgulama işlemleriniz yapılacaktır. Findeks finansal yönetim platformu ve Kredi kayıt bürosuna kişisel bilgileriniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte üye olabilirsiniz.

Üyelik esnasında bankalarda kullandığınız bir cep telefonu numarası güvenliğiniz için kullanılacaktır. Findeks’ e giriş yaptığınızda toplam borç miktarınız, borç sayınız ve Banka kredi notunuz görünecektir. Findeks ile kredi puanı sorgulama Merkez bankası verileri ile birebir olmayabilir ancak oldukça yakın değerler verecektir. Kredi skoru sorgulama işlemi sonrasında çekebileceğiniz kredi tutarı, ödemeniz gereken borç tutarı ve Banka kredi notu sorgulama aralıkları sizlere verilecektir.

Kredi notu bankalardan kredi kullanmanız için çok önemli bir unsurdur. Kredi notunu öğrenmek ise kişilere kredi kullanıp kullanamayacağının analizini yapmak için oldukça önemlidir. Bu işlem için kredi notu sorgulama ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu sorgulamak içinse farklı yollar izleyebilirsiniz. Yazımızın devamında kredi notunu nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi notu hem bireysel hem de kurumsal kişiler için oldukça önemlidir. Bireysel olarak kişiler kredi kullanabilirlik durumunu analiz ederken kurumlar ise çek, senet, kredi ürünleri gibi ticaret için oldukça önemli konularda kredi notu sorgulama işlemini yaparak daha sağlıklı ticaret yapma amacını güderler.

Kredi Notu Düzeltme

Kredi notu sorgulama işlemini ilk olarak KKB (Kredi Kayıt Bürosu) aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için KKB sistemine üye olunması şarttır. Sisteme kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra artık istediğiniz zaman kredi risk raporunu yani kredi notunu öğrenebilirsiniz. Kredi notunu talep ettiğiniz her işlemde ücret ödemeniz gerekmektedir.Kredi notu kişinin veya şirketin geçmişte banka ile olan bütün münasebetlerin göz önüne serilerek bir değerlendirme yapılması ve not verilmesidir. Örneğin kişi geçmişte kredi kartı kullanmış ve belirli dönemlerde kredi kartı borçlarını aksatmıştır, geç ödemiş veya mahkemelik olmuştur. Bu sebeple geçmişte sicilinin bozulması onun yüksek oranda bir kredi almasını engelleyecektir. Çünkü geçmişteki güven ilişkisini zedeleyecek aktivitelerde bulunulmuştur. Bunun yanında kredi notunu düzeltmek için yeni faaliyetlerde banka için olumlu bir sicile sahip olmanız gerekmektedir.

KKB sisteminin yanı sıra bankalar aracılığı ile de kredi notunu öğrenmeniz mümkündür. Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenme işlemini yapmanız içinse ister bankanın şubelerini kullanabilir, isterseniz de internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Bankaların şubelerini tercih ettiğinizde banka yetkililerine kredi notu sorgulama dilekçesi vermeniz yeterlidir. Banka yetkilileri sizlerin talebi üzerine kredi risk raporunuzu sizlere vereceklerdir.

Bankalar aracılığı ile kredi notu sorgulamanın en kolay yolu olarak internet bankacılığını seçebilirsiniz. Bankanız eğer kredi notu sorgulama hizmeti veriyorsa internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ilgili menülerden kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Bankalar da bu sorgulamalardan ücretler almaktadır. Ortalama olarak ücret 5TL olarak belirlenmektedir.

 

Bir cevap yazın