Hakkında Bilgiler > Son Dakika Kredi Haberleri 2018 > Kredi Notum Düşükse Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi Notum Düşükse Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi Notum Düşükse Nasıl Kredi Alabilirim? adlı bu konuda bankaların ölçütü olan kredi notunun düşüklüğünde nasıl kredi alınabilir onu anlatıyoruz!

Kredi notu artık bankalar için çok önemli bir yere sahip. Öyle ki bazı bankalar artık kredi notuna göre faiz oranlarını belirlemektedir. ING Bank ve Denizbank gibi bankalar yeni kredi imkanların da kişiye özel faiz oranlarını uygulayarak kredi notuna göre kredi verme seçeneklerini değerlendirmektedir. Kredi notu, bir banka için belirleyici kriter olmaya başlamıştır. Bu zamana kadar bankaların düzensiz bir şekilde kredi vermesinden dolayı bankalara kredi borcu olan kişilerin sayısı bir hayli çoğaldı. Bu durum da bankalar ile tüketiciler arasında kredi sorunlarının oluşmasına neden oldu. Bu duruma artık bir son vermek isteyen bankalar birliği, Findeks ve kredi kayıt bürosu ile anlaşma sağlayarak kredi notu sistemini uygulamaya başlattı. Kredi notu aslında ülkelerin de kullandığı bir sistem. Bireysel olarak kullanılan kredi notu aynı şekilde ve aynı mantıkla devam ediyor. Yani bir ülkenin kredi notu yıl içerisindeki ekonomik büyüme ve IMF’den aldığı kredi miktarları ve bu kredilerin ödenme gücüne göre belirlendiği gibi bireysel kredi notu da aynı şekilde belirlenmektedir. Buna göre bir kişinin bir sene içerisinde kaç tane bankadan kredi aldığı, bir bankadan veya işlem yapılan bankalardan ne kadarlık kredi alındığı kredi notunu belirlenmesinde etkili olan yüzdelerden birisi olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra kredi notu bir bankadan alınan kredilerin veya kredi kartlarının borçlarının düzenli bir şekilde ödenmesinden de doğrudan etkileniyor.

Kredi Notum Düşük Hangi Banka Kredi Verir

Bir bankaya olan kredi veya kredi kartı borçlarının düzenli bir şekilde ödenmesi demek sizlerin kredi notunun yüksek olduğu anlamına geliyor. Bunun tam tersinin olması durumunda ise kredi notunuz düşer ve bankalar ile kredi alma veya kredi kartı kullanma imkanlarınız zorlaşmaya başlar.

Bankalar kredi verirken kredi notu kriterini uyguluyor ve istihbarat araştırmalarında kredi notunu önemli bir yere koyuyor. Kredi notu çok düşük olan bir kişi bankaya yeteri kadar güven vermediği için bankalar bu kişilere kredi vermeye yanaşmıyor. Bunun yanı sıra bu krediyi alacak olan kişilerin kredi kartlarının kullanım durumu, kara listede olup olmama durumu da bankalar tarafından incelenen ve dikkatli bir şekilde değerlendirmeye alınan konulardan birisi.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuzun düşük olması bütün bankalardan kredi almanızı zorlaştırabilir. Ancak bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere de dönem dönem kredi imkanı sunmaktadır. Şu anda henüz öyle bir kredi kampanyası olmasa da Odeabank ve Kuveyt Türk gibi bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi verebilmektedir. Bunun yanında Şekerbank da kredi notu düşük ancak son dönemlerde yükselme trendine geçmiş kişilere uygun krediler verebilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin yapması gereken şey bankaların dönemsel olarak sunduğu bu kredi kampanyalarını takip etmek. Bunun yanı sıra bu araştırma dönemlerinde bankalara olan borçların veya kredi kartlarının düzenli bir şekilde takip edilmesi. Böylece kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir ve kredilerinizi daha kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bu süreci verimli bir şekilde kullandığınızda belki de kredi notunuzun rengini ve seviyesini değiştirebilirsiniz. Bu da sizlerin istediğiniz bankadan istediğiniz krediyi almanızı sağlar. Kredi notunuz da her zaman yükselme seviyesinde devam etmiş olur.

Bir cevap yazın