Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Sgk Çocuk Parası Nereden Alınır?

Sgk Çocuk Parası Nereden Alınır?

Sgk çocuk parası nereden alınır konusunda çocuk yardım parası ve başvuru yapma şartları, nereye başvurulur, nasıl alabilirim 2017 hakkında bilgiler alın! 

 

Başvurular aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurtdışında konsolosluklara yapılacak.Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler ise başvurularını ilgili kurumlarına yapacak.

Doğum Yardımı Sistemi’nin kamu kurum ve kuruluşlarına açılmasına yönelik iş ve işlemler tamamlanana kadar kamu kurum ve kuruluşları, personelin başvurusunu posta yoluyla ilgili il müdürlüklerine gönderecek. ‘e-devlet’ üzerinden başvuru alınması ise konuyla ilgili iş ve işlemler tamamlandıktan sonra uygulanacak. Bir defa verilecek olan doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden kişinin T.C. kimlik numarasını belirtmesiyle alınabilecek. İlk doğum yardımı ödemelerinin, haziran ayında yapılması bekleniyor.

ÇOCUK PARASI İÇİN AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA BAŞVURUNUZ…

ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA 600 LİRA

Yasaya göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Böylece üç çocuk sahibi olan bir ailenin alacağı para ise bin 300 lirayı bulacak.

MÜRACATLAR 15 MAYIS’TA

Bu kapsamda 15 Mayıs itibarıyla müracatlar alınacak. Müracatlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 81 ilde bulunan İl Müdürlükleri’ne yapılacak. Müdürlükler vasıtasıyla ailelere bilgiler verilecek ve doğum hediyesi annelerin hesabına yatırılacak.

ÖNCE DOĞANLAR DA DAHİL

Konu ile açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 15 Mayıs öncesi doğan çocukların da çocuk sayısına dahil olduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Anne üçüncü çocuğuna doğum yapmışsa 600 alacak, ikinci çocuğuna doğum yapmışsa 400, birinci çocuğuna doğum yapmışsa 300 lira alacak. Yani 15 Mayıs’tan itibaren doğan çocuk, ilk çocuk kabul edimeyecek.”

YURT DIŞINDAKİ TÜRK VATANDAŞLARI DA YARARLANACAK

Ailenin ekonomik durumuna bakılmaksızın doğum yapan her anneye verilecek ‘doğum hediyesi’ yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da kapsayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bundan sonra sadece Türkiye’de değil, yurt dışında, nerede olursa olsun, doğum yapan her anneye ilk altın devletten olacak. Annelerimizi bu anlamda desteklemek için ilk çocuğa 300 TL ya da yarım altın, 2. çocuğa 400 TL, 3. çocuğa ise 600 TL yani tam bir altın, devletimizden dünyanın her yerindeki vatandaşlarımıza hediye” demişti.

Gurbetçi aileler yurt dışı konsolosluklarına müracat edecek. Aile Bakanlığı, ailelerin listelerini alacak. Doğum hediyesi yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki banka hesaplarına yatırılacak.

DiĞER ÇOCUK PARASI HAKKINDA BİLGİLER

SGK kurumundan çocuk parası almak,devletten 2015 yılı çocuk parası yardımı almak,çocuğun eğitimi için devletten yardım almak,asgari geçim indirimi çocuk parası almak,Çocuk yardımı 2015 , devlet memuru çocuk yardımı , sigortalılara çocuk yardımı , memur çocuk yardımı 2015, asgari geçim indiriminde çocuk yardımı , vergiden istisna müstesna çocuk yardımı ,
çocuk parası ,primden istisna çocuk yardımı, çocuk zammı 2015 yılı için çocuk zamları , vergiden istisna çocuk yardımı ,çocuk yardımı sınırı, çocuk yardımı ne kadar gibi konuları dile getireceğimiz yazı dizinimizde sizlere en net en doğru en gerçekçi haberi vermek adına yazımıza başlıyorum.

Bilindiği üzere, özel bir işyerinde çalışan bir birey maaşına ek olarak AGİ yani asgari geçim indirimi adı altında bir ödenek alır,aslında bu ödeneğin diğer bir adı da çocuk parası olarak da geçer.Çünkü evdeki çocuk sayısına göre size bir ödenek çıkar.

Çocuk parası alma 2015 ile alakalı makalemize diğer çocuk parası alma şekilleriyle devam edelim.

Çocuğunuz için devletten maaş alabilirsiniz diye sizi umutlandırıp makaleyi popüler bir hale getirmek zihniyetinde değilim.Burada bilmeniz gereken ince detaylar var hemen onlara değinelim.

Çocuğunuz için alabileceğiniz yardımlar inanın çok sınırlıdır devletimizde,sanmayın 100-200-300 tl para alırım,öyle bir konum asla yaratılmadı Türkiye’de.

Çok komik miktarlarda paralar var alabilecek olduğunuz,onlarıda maddeler halinde hemen sayalım;

1-) Devlet memurları 2015 Ocak  çocuk yardımı memur maaş katsayıları belirlenerek aşağıdaki gibi olmuştur.

0-6 çocuk yardımı 39,65 TL

6 yaş üzeri çocuk yardımı 19,83 TL

2-)Şartlı nakit transferi ile çocuk yardımı 2015; Sigortası olmayan muhtaç durumda olan ailelerin çocukları  için SYDV sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı tarafından çocuk başına aylık aşağıdaki yardımlar yapılır.2015 miktarları

Doğum hastanede yapılırsa bir kereliğine mahsus 70 Tl verilir.

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 30 TL
İlköğretime devam eden kız öğrenci için/aylık 35 TL
Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 45TL
Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için/ aylık 55 TL

2015 Sigortalıya çocuk zammı adı altında yapılan ödemelerden, sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı sayılmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan çocuklarından 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitimi Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ya da işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın 5510 sayılı Kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayanlarından en fazla iki çocuğa kadar (iki çocuk dahil) olanları için, sigortalının hizmet akdinin devam etmesi şartıyla fiilen çalışmasının olup olmadığı üzerinde durulmaksızın iki çocuğu geçmemek kaydıyla, çocuk başına her yıl belirlenen aylık asgari ücretin %2’si oranındaki tutarı, aylık prime esas kazançların hesaplanmasında dikkate alınmayacaktır.2015 yılında işveren tarafından sigortalıya verilen çocuk zammından 01.01.2015-30.06.2015 dönemi itibariyle 1 çocuk için 24,03  TL 2 çocuk için 48,06  TL  tutarındaki miktar aylık prime esas kazançların hesaplanmasında dikkate alınmaz.

Yani değerli okuyucularım gördüğünüz gibi aslında elle tutulur bir yardım yok ufak tefek rakamların dışında…

Bu yüzden dilek ve şikayetlerinizi,bu konu hakkında her ne olursa olsun bu makalenin altından özeleştiri yapın ve hakkınızı arayınız.Bizce Türkiye Cumhuriyeti bu haksızlığı haketmiyor.

Almanya’da,İsviçre’de vs Avrupa ülkelerinde nasıl bir kadın doğurduğu çocuk başına o çocuk belli bir yaşa gelene kadar 250 ile 750 euro arasında devlet yardımı alıyorsa,3 çocuk diye direten hükümetinde bence en büyük teşviki bu şekilde yapmaları gerekmez mi?…

Yorumları sizlere bırakıyoruz…

 

Bir cevap yazın