Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Swift Nedir?

Swift Nedir?

Swift Nedir? adlı konu üzerinden Swift ne demek ve Swift numarası nedir ayrıntılı olarak öğrenmiş olacaksınız!

IBAN (International Bank Account Number) Türkçe olarak Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. Avrupa Birliği bankacılık standartları komitesi tarafından geliştirilen ve uluslararası para transferlerinde meydana gelen hataları ve bu hatalardan kaynaklanan masrafları en aza indirmek için uygulamaya konulmuştur. Sisteme dahil olan avrupa birliği üyesi ülkeler arası yapılan para transferlerinde IBAN numarası kullanılması zorunlu kılınmıştır. Ülkemizde IBAN sistemine dahil olmuştur. Ülkemizde IBAN bankalara arası transferlerde ve uluslararası para transferlerinde kullanılmaktadır. Türkiye için İban numaları TR ile başlayıp sonrasında 24 haneden oluşan sayısal değerler içerir. Örnek IBAN numarası : TR33 0006 1005 1978 6457 8413 26

Örnekte gördüğümüz numarada son 16 hane banka hesap numaranızdır.

IBAN ile ilgili detaylı bilgi için Türkiye bankalar birliğinin IBAN tebliğine bakabilirsiniz.

Iban numaranızı nasıl öğrenebileceğinize dair makelemiz çok yakında buradan paylaşılacaktır.

SWIFT Nedir?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) Tüm dünya çapında uluslararası para transfer işlemleri için geliştirilmiş bir sistemdir. SWIFT sistemi BIC adı verilen banka tanımlama numarası aracılığı ile çalışmaktadır. BIC numarası sistemde bankayı ve kurulduğu yeri tanımlayan 8-11 haneli koddur. Bu sayede işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Örneğin; Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS bu swift kodunu inceleyecek olursak: AKBK ilk dört karakter bankayı TR ise bankanın bulunduğu ülkenin iso kodudur. IS son iki basamak ise İstanbul’u tanımlamaktadır. Bazı ülkeler de son basamak 3 karakter olabilmektedir.

Swift işleminde para karşı hesaba ne zaman ulaşır?

Swift işlemlerinde işlem talimatını 17:00’a verdiğiniz durumda paranın aktarılacağı hesaba 2 iş günü içerisinde ulaşacaktır. 17:00’dan sonra gerçekleşen işlemler 3 iş günü sonrasında alıcı banka hesabına işlenecektir.


Bir cevap yazın