Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Varant Nedir?

Varant Nedir?

Varant nedir, örneği, nasıl oynanır, alım satımı nasıl yapılır, opsiyon farkı ne demektir konularınıza cevap bulabilir ve Varant nedir öğrenebilirsiniz!

Varant nedir sorusunun cevabı için hisse senedi piyasalarında yatırımcılara küçük miktardaki bir sermaye ile işlem yapabilmeyi sağlayan kısa ve orta vadeli bir yatırım aracıdır diyebiliriz. Elinde varant bulunduran yatırımcıya önceden belirlenen bir tarihte ve fiyattan alma ya da satma hakkı verir. Varant alan yatırımcı sermayesi karşılığında bir varlık almaz. İlgili bedel kadar varlığı satın alma ya da satma hakkını almış olur. Genel olarak varantların temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

* Varant alan yatırımcı önceden belirlenmiş bir işlem gerçekleştirme hakkı elde ettiği için işlemin gerçekleştirilmesi açısından bir yükümlülük vermez.

* Başlangıçta belirenmiş bir fiyat ve vade süresi bulunur. İlgili tarih geldiğinde belirlenmiş fiyat üzerinden işlem gerçekleştirmek kar sağlayacak ise dönüşüm gerçekleştirilir.

* Alım hakkına alım varantı  ( call), satım hakkına ise satım varantı ( put )denilir.

* Vade sonuna kadar kullanım hakkı veren varanta Amerikan ipi varant denilir. Sadece vade sonunda kullanım hakkı veren varant türüne ise Avrupa tipi varant denilir.

* Açığa satış ve ödünç işlemlerinde kullanılamaz, kısa pozisyon için alınamaz.

* Yatırımcısının herhangi bir yükümlülüğü olmadığı için teminat göstermesine de gerek yoktur.

* Kaydi teslimat ve nakdi uzlaşı söz konusudur.

* Bir adet varant için kaç adet dayanak gösterge alım satım hakkı verdiğini gösteren dönüşüm değeri vardır.

* Hak karşılığı olarak işlem görür.

Bir cevap yazın