Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Varlık Yönetimi Şirketleri Haciz Yapabilir mi?

Varlık Yönetimi Şirketleri Haciz Yapabilir mi?

Varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi? adlı konuda borç sorgulama, listesi, nereye şikayet edilir, kanunu ve mağdurları gibi konularda bilgi alın!

Finans dünyası her geçen gün çok daha fazla yeniliğe sahne oluyor diyebiliriz. Çok doğurgan bir sektör olan finans sektörü, sürekli yeni iş kollarının ortaya çıkmasına sahne oluyor. Son dönemde finans sektörü içerisinden ortaya iş kollarından birisi de varlık yönetimi şirketleri … Bu şirketler yaklaşık 2003 yılından beri faaliyetlerini yürütüyor. Ancak haklarında pek fazla bilinen yok, sadece muhatapları sadece biraz bilgi sahibi. Bu nedenle bu yazımızda sizlere varlık yönetimi şirketleri hakkında bilgi verecek ve bu şirketlerle muhatap olanların en çok sorduğu sorulardan birisi olan varlık yönetimi şirketleri haciz yapabilir mi konusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Varlık yönetimi şirketleri; 2003 yılında Bankalar Kanunu ( 5411 Sayılı ) ‘nda yapılan bir düzenleme ile birlikte hayata geçirilen ve banka gibi finans kurumlarının tahsil edemedikleri alacakları devralan şirketlerdir. Borcu devralmakla birlikte bu şirketler artık alacağın yeni muhatabı olmakta ve tahsil konusunda da yetkili hale gelmektedirler. Olayın mantığı nedir derseniz; bankalardan bu alacakları belirli iskontolarla alan varlık yönetimi şirketleri bu alacakları tahsil ederek kar etme amacı gütmektedirler.

Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; X Bankasının toplamda tahsil edemediği 10 milyon TL alacağın, varlık yönetimi şirketlerine pazarlıklar sonucunda 6 milyon TL ‘ye devredilmesi ve varlık yönetimi şirketinin de bu alacağı 8 milyon TL olarak tahsil etmesi suretiyle 2 milyon kar elde etmiş olacaktır. Tabii ki bu şirket isterse bu alacağın tamamını da tahsil edebilecektir. Yani 5 milyon TL de kar edebilir.

Varlık yönetimi şirketleri haciz yapabilir mi sorusunun cevabı ise maalesef evettir. Sonuç itibariyle asıl alacaklı olan finans kuruluşundan belirli bir para ödeyerek devraldığı bu alacaklı ilgili tüm hak ve tasarruflar da varlık yönetimi şirketine geçmiş olacaktır. Kaldı ki; bu alacaklar zaten tahsil etmekte güçlük çekildiği için bankalar tarafından varlık yönetimi şirketlerine devredilmektedir. Yani banka tahsil kısmıyla uğraşmayıp, parasının belirli miktarından vazgeçip devretmekte, bu devir işlemi sırasında belirli bir miktardan vazgeçmesinin altında, hukuki işlemlerle ilgili masraf yapmamak amacı da bulunmaktadır.

Böylelikle alacağı devralan varlık yönetimi şirketi asıl alacaklı konumuna gelecek, borçludan parayı tahsil etmek için icra takip işlemi uygulayacaktır. Borcun halen ödenmemesi halinde sırasıyla; haciz, satış, vs. gibi işlemler birbirini izleyecektir. Eğer borcunuz varlık yönetimi şirketine geçtiyse; kesinlikle borcunuz için sıkı bir pazarlık yapmalısınız. Çünkü bu şirket zaten sizin bankaya olan borcunuzu belli bir iskonto ile aldığı için biraz indirim yapma yoluna gidebilecektir.

Ülkemizde faaliyet gösteren varlık yönetimi şirketlerinden birkaçını sayacak olursak; LBT Varlık Yönetimi, Anadolu Varlık Yönetimi, Bebek Varlık Yönetimi, RCT Varlık Yönetimi, Girişim Varlık Yönetimi, Final Varlık Yönetimi, Standart Varlık Yönetimi ve Efes Varlık Yönetimi ‘dir.

Bir cevap yazın