Hakkında Bilgiler > Genel Bilgiler > Vedop Sorgulama

Vedop Sorgulama

Vedop Sorgulama sistemine giriş ve kayıt yaptırmak için gelir idaresi başkanlığı yeni Vedop sitesi şifre formu alarak beyanname sorgulaması yapabilirsiniz!

Ülke ekonomisi açısından yapılan ihracatların tamamı büyük önem taşımaktadır. Hem işletmelerin başarısı hem de ülkenin gelişmesinde oldukça fayda sağlayan ihracatta kişilerin ve kurumların yapmaları gereken resmi işlemler bulunur. İhracat ile ilgilenen kişilerin çok iyi bildikleri ihracat beyannameleri ile ilgili işlemler vedop sorgulama ile kolay bir şekilde yapılmaktadır. Gümrük ya da ihracat beyannamesi ithalat, ihracat konusu olan ürünlerin bilgilerinin detaylı bir şekilde yer aldığı resmi belgedir. Gümrük beyannamesi üzerinde gönderici ve alıcı firmaya ait bilgiler, yapılan işlem ile ilgili gümrük iadesinin ne olacağı, gümrük işlemlerini yapmaya yetkisi olan gümrük müşavirine ait bilgiler, Kap sayısı, ürünlerin ağırlığının kaç kilo olduğu ve eşyanın bedeli gibi bilgiler bulunmaktadır.

Vedop sorgulama işlemleri ile gümrükte kapanmış olan ihracat beyannamelerinin sorgulaması yapılabilmektedir. Bu işlemin yapılması için Maliye Bakanlığının verileri Vedop, yani Vergi Dairesi Tam Otomasyon Projesine aktarmış olması gerekir. Gümrük beyanname sorgulaması ülkenin ilgili kurumları tarafından yayınlanan resmi internet siteleri üzerinden kısa sürede yapılmaktadır. Sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için beyanname numarası girilmesi yeterlidir. Vedop sorgulama ile sayesinde gümrük beyannamelerinin kapanıp kapanmadığı kolay bir şekilde öğrenilmektedir.

Sorgulama yapılan ekrandaki Vedop durumu beyannamenin kapanma tarihini ve bilgilerin sisteme aktarılıp aktarılmadığı konusunda kullanıcılara bilgi vermektedir. Aynı ekranda bulunan Azo durumu ise gümrük beyannamelerinin Azo sistemine iletilip iletilmedi hakkında bilgi içermektedir.

Gümrükte kapanmış ihracat beyannamelerinin Maliye bakanlığının Vedop Sistemine aktarılıp aktarılmadığının sorgulamasını yapabilirsiniz. www.gumruk.gov.tr adresinde sağ tarafta yeralan uygulamalar bölümünden vedop sorgulamayı seçip gümrük beyanname numaranızı girerek beyannamenin kapanıp kapanmadığını öğrenebilirsiniz. beyanname kapama bilgilerinin vedop ortamında güncellenmesi sanırım haftada bir oluyor. böyle olduğunda da kapanmış beyannameyi hemen öğrenilemiyor. bu işlem için şifre gerekmemektedir.

İhracat beyannamesinin Maliye Bakanlığı VEDOP sistemindeki durumunu öğrenmek için lütfen 16 haneli beyanname numaranızı giriniz…

Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bir cevap yazın